
Zapraszamy na oprowadzanie artystyczne po wystawie poświęconej parze wybitnych architektów: Maciejowi i Stanisławie Nowickim.
Oprowadzać będą:
Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis) oraz Alicja Bielawska. Opowiedzą o swoich pracach, przygotowanych specjalnie na tę wystawę, ich kontekstach oraz inspiracjach.
Ona, utalentowana graficzka i projektantka, została pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych profesorką w dziedzinie architektury. On, mimo młodego wieku, współpracował z największymi architektami przy prestiżowych zleceniach, których realizację przerwała tragiczna śmierć. Historia Nowickich to fascynująca opowieść o pasji tworzenia, wspólnym życiu, a także możliwościach i ograniczeniach burzliwego początku XX wieku.
Z doświadczeń swoich, dramatycznej historii kraju ich pochodzenia, ale też wielkiej nadziei na lepsze jutro zbudowali podstawy innowacyjnego programu nauczania i projektów architektonicznych, które zmieniły historię sztuki. Łącząc najnowsze osiągnięcia konstrukcyjne z wielkim szacunkiem dla lokalnego kontekstu, zdolnościami rozmowy i zrozumienia drugiego człowieka. Przy tym angażując swój wielki talent, stworzyli humanistyczny modernizm, który otwierał ówczesne rozumienie architektury na nowe pola.
Alicja Bielawska
Rzeźbiarka, artystka wizualna i poetka. Jej prace koncentrują się na relacjach między codziennymi obiektami a wspomnieniami. Względność percepcji i znaczenie pamięci wyraża w abstrakcyjnych kompozycjach, często o zachwianej proporcji i skali. Przedstawia je w nietypowych zestawieniach materiałów, takich jak tkanina, metalowe konstrukcje czy ceramika. W swoich realizacjach wprowadza elementy choreografii i performansu. Nominowana do Paszportów „Polityki” (2016) oraz w konkursie Spojrzenia (2015). Natomiast na wystawie Humanistyczny modernizm prezentuje tkaniny inspirowane projektami Stanisławy Sandeckiej-Nowickiej.
CENTRALA
Warszawskie studio projektowo-badawcze prowadzone przez Małgorzatę Kuciewicz i Simone De Iacobis. Tworzą projekty oparte na badaniach relacji między architekturą a procesami naturalnymi. Architektura jest dla nich przepływem, a nie statyczną formą. A grawitacja, cyrkulacja wody, zjawiska atmosferyczne czy astronomiczne są jej elementami składowymi. Architektura łączy dla nich intymną ludzką skalę ze skalą planety. Postrzegają ją jako narzędzie, które pomaga nam dostroić się do rytmu otaczającego świata. Na wystawie Humanistyczny modernizm prezentują wielkoformatowy kolaż inspirowany rysunkami architektonicznymi Macieja Nowickiego, w których elementy przyrody odgrywały równie istotną rolę, co formy architektoniczne.