Zapraszamy na spacer po Parku Akcji „Burza”! Po nowo oddanej przestrzeni oprowadzą Was sami autorzy realizacji – pracownie Archigrest oraz topoScape.
Park Akcji „Burza” został najbardziej utytułowanym laureatem w tegorocznej edycji konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Jury przyznało autorom realizacji nagrodę w kategorii projektowanie przestrzeni publicznej, nagrodę za rozwiązania proekologiczne oraz Grand Prix.
Kopiec z symbolem Polski Walczącej usypano z gruzów w trakcie powojennej odbudowy. W 2023 roku przeszedł wielką metamorfozę. Rewitalizacja objęła cały teren kopca z Parkiem Akcji „Burza”. To już nie tylko miejsce pamięci, ale także wypoczynku z placami zabaw dla dzieci i różnymi atrakcjami.
Na szczyt Kopca prowadzą dwie trasy. Są schody z miejscami do odpoczynku i podświetlanymi barierkami. Powstały też wąwozy, których ściany wykonane są z gruzobetonu pozyskanego na miejscu. Z wąwozów można przejść na ścieżkę przyrodniczą, która prowadzi do kładki rozpostartej wśród drzew. W ramach inwestycji posadzono ponad 450 drzew parkowych i około 8,5 tys. drzew leśnych, a także krzewy i byliny. Zachowano strefy dzikiej przyrody o ograniczonej dostępności dla człowieka.
Projektanci Parku „Akcji Burza”:
- Archigrest – to autorska pracownia architektoniczna założona w 2018 roku przez doświadczonych architektów — Marcina Maraszka i Macieja Kaufmana. Specjalizujemy się w projektowaniu architektonicznym na różnych skalach, obejmując zarówno prywatne domy, budynki użyteczności publicznej, jak i duże kompleksy urbanistyczne i krajobrazowe. Oferujemy także usługi doradcze dla klientów prywatnych i instytucji publicznych. Angażujemy się w działalność edukacyjną i badawczą. W trakcie naszej działalności zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień. Najważniejsze zlecenia zdobywamy na drodze zwycięstwa w konkursach architektonicznych z wiodącym kryterium jakości.
- topoScape – to pracownia, która powstała w 2017 r. w wyniku współpracy dwóch doświadczonych projektantek: Justyny Dziedziejko oraz Magdaleny Wnęk. Zajmujemy się szeroko pojętym projektowaniem krajobrazu w kontekście współczesnych miast. Projekty pracowni wykraczają poza standardowy zakres „projektów zieleni” obejmując całokształt elementów ożywionych i nieożywionych tworzących krajobraz. Projektując uwzględniamy kontekst miejsca, uwarunkowania przyrodnicze i ekonomiczno-eksploatacyjne a także relacje społeczne pomiędzy użytkownikami, potrzeby zrównoważonego rozwoju oraz gospodarowanie wodami opadowymi. Dorobek pracowni tworzy wiele projektów publicznych i prywatnych. topoScape jest również laureatem wielu konkursów architektonicznych.