
Zapraszamy na oprowadzanie po Domu Studenta nr 7 Uniwersytetu Warszawskiego! Po nowo oddanej przestrzeni oprowadzą Was przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego oraz projektanci budynku z pracowni Projekt Praga.
Na oprowadzanie zapisz się przez portal Evenea.
Akademik UW został laureatem w kategorii architektura mieszkaniowa w tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy.
Dom Studenta nr 7 to pierwszy od blisko 60 lat nowy akademik Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt pracowni Projekt Praga został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez SARP we współpracy z UW w 2019 roku. Ważny głos w dyskusji nad charakterem przyszłego akademika mieli także studenci.
Segmenty mieszkalne i przestrzenie wspólne rozmieszczone są w czterech skrzydłach połączonych centralnym atrium. Układ akademika na planie przypominającym wiatrak pozwolił uniknąć tworzenia długich, anonimowych korytarzy. Zamiast tego jedno- i dwuosobowe pokoje utworzono w grupach sąsiedzkich, co sprzyja budowaniu relacji między mieszkańcami. Studenci mogą korzystać ze świetlicy, sali do ćwiczeń, pralni, pokojów do nauki oraz dwupoziomowych kuchni i jadalni. Budynek otwiera się na przestrzeń kampusu łącząc się z ogólnodostępnym dziedzińcem, placem sportowym, małym amfiteatrem i zieloną przestrzenią rekreacyjną. Projektanci zadbali także o dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami oraz wprowadzenie rozwiązań proekologicznych. Spójna estetyka, w której dominuje rdzawo-pomarańczowy kolor, nadaje wnętrzom domu nowoczesny charakter.
Oprowadzenie budynku poprowadzą Karolina Tunajek i Marcin Garbacki – założyciele pracowni architektonicznej Projekt Praga:
- Karolina i Marcin tworzą biuro od 2010 roku, specjalizując się w projektach rewitalizacyjnych, adaptacjach budynków istniejących oraz wnętrzach gastronomicznych i hotelowych. Natomiast w ostatnich latach skupiają się na architekturze użyteczności publicznej. Są autorami m.in. budynku Wydziału Psychologii UW, nowego akademika Uniwersytetu Warszawskiego, a także zwycięskich koncepcji dla ASP we Wrocławiu czy zespołu budynków dla Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
- Pracownia od początku działa na warszawskim Kamionku – przez wiele lat w dawnej Warszawskiej Fabryce Motocykli przy ul. Mińskiej, obecnie w pawilonie dawnej biblioteki przy Parku Skaryszewskim.