
Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne Grzegorza Piątka po wystawie Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy.
Ona – córka architekta, wnuczka znanego warszawskiego krawca, on – syn polityka, działacza społecznego, a także pierwszego w historii konsula Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago. Po krótkim epizodzie działalności w BOS-ie, po II wojnie światowej emigrowali do Stanów Zjednoczonych. Maciej wyjechał pierwszy, po kilku miesiącach dołączyła do niego Stanisława.
Dla Macieja nie była to pierwsza wizyta za oceanem, a obydwoje w okresie międzywojennym mieli okazje podróżować po Europie. Maciej Nowicki do dziś najbardziej znany jest jako członek zespołu projektantów siedziby ONZ w Nowym Jorku. Współprojektował też Paraboleum (obecnie Dorton Arena) oraz miasto Czandigarh. Pamięć o działalności dydaktycznej Stanisławy jest stopniowo przywracana.
Przyjrzymy się Maciejowi i Stanisławie Nowickim podczas ich krótkiego wspólnego życia na emigracji, a także losów i kariery Stanisławy po nagłej śmierci męża. W jaki sposób zapisali się w pamięci międzynarodowego środowiska architektów? Na jakich obszarach działalności skupiła się Stanisława? Jakie idee i projekty Macieja kontynuowano i zrealizowano?
„Nowicki nosił w sobie ziarno nowej epoki. W swoich projektach łączył spontaniczność i dyscyplinę, siłę i miłość, formę i funkcję, konstrukcję i symbol. Ukończenie tego, co przerwała jego śmierć, będzie wymagało kreatywnego wysiłku całego pokolenia”.
Lewis Mumford (1895–1990), amerykański historyk, socjolog, filozof technologii, a także krytyk literatury. Zasłynął szczególnie dzięki tekstom poświęconym rozwojowi urbanistyki i miejskiej architektury
Grzegorz Piątek
Pisarz, krytyk oraz badacz architektury, autor wielokrotnie nagradzanych książek, takich jak „Najlepsze miasto świata” (2020), „Niezniszczalny” (2021), „Gdynia obiecana” (2022) oraz najnowszej publikacji „Starzyński. Prezydent z pomnika” (2024).