Premiera utworu „Bioróżnorodność” będzie pretekstem do rozmowy wokół jednego z obszarów wystawy.
W rozmowie prowadzonej przez kuratora, Kacpra Kępińskiego udział wezmą autorzy instalacji artystycznych, prezentowanych na wystawie: Dobrawa Czocher i Kasper Jakubowski.
Projekt instalacji „Re-natura” odpowiada na zaobserwowany problem, czyli globalne załamanie się bioróżnoroności. Jego autorem jest związany z Fundacją Dzieci w Naturę, architekt i edukator – Kasper Jakubowski. Według autora może nim być właśnie proces renaturyzacji, czyli odbudowy ekosystemów. Jest on zgodny z założeniem według którego większa różnorodność, to większa stabilność. W swojej pracy popularyzuje także pojęcie czwartej przyrody w kontekście architektury.
Utwór „Bioróżnorodność” podejmuje istotne pytanie postawione przez artystkę Dobrawę Czocher, dotyczące wspólnego mianownika między przyrodą a muzyką. Autorka podzieliła kompozycję na trzy części: “Dawn”, “Day” i “Dusk”. Razem tworzą one spójną odpowiedź, która wyraża pojęcia takie jak wymiana, połączenie oraz współzależność. Harmonie i melodie zawarte w tej kompozycji można porównać do złożonych ekosystemów, co nadaje utworowi dodatkową głębię.
W ramach kameralnego koncertu, specjalnie zorganizowanego dla tej okazji, trio wiolonczelowe, w składzie: Dobrawa Czocher, Katarzyna Stasiewicz oraz Antonina Przybyszewska, zaprezentuje rozszerzoną wersję utworu, który przygotowali na potrzeby wystawy. Wiolonczeliści będą grać w większej odległości od siebie, co wymusi na nich szczególną uważność i precyzyjną współpracę. Ten nietypowy sposób ustawienia ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie współdziałania oraz harmonii. Poprzez takie ustawienie zespół chce zwrócić uwagę na ryzyko braku współdziałania, harmonii, czyli czynniki które można odnieść zarówno do przyrody, jak i do muzyki.