Pałace są zabytkowe, stare, eleganckie, piękne, imponujące… Architekturę pałacową zazwyczaj analizujemy pod kątem dekoracji, stylu a także wieku.
A pałace mogą też być po prostu dobrze zaprojektowane! I właśnie tak spojrzymy na nie podczas wykładu Pawła Detki – okiem architekta, który widzi to, czego nie widzimy i umie o tym znakomicie opowiedzieć. Które z warszawskich pałaców prelegent uznał za warte analizy? Dlaczego to jest dobra architektura i na czym polega dobra architektura? Którzy projektanci byli najwybitniejsi?
Paweł Detko
Warszawski architekt i urbanista, a także absolwent Wydziału Architektury PW, jest partnerem Piotra Jurkiewicza w warszawskiej spółce ArDJ. Dodatkowo jest współzałożycielem Mazowieckiej Izby Architektów, sędzią konkursowym oraz aktywistą Oddziału Warszawskiego SARP. Ponadto pełni funkcję członka Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w kadencji 2024–2025. Specjalizuje się zarówno w zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej, jak i w rewaloryzacji obiektów zabytkowych, obiektach przemysłowych oraz planowaniu urbanistycznym. Najbardziej znany jako współtwórca nowej dzielnicy na Polach Wilanowskich w rezultacie I nagrody w konkursie urbanistycznym SARP z 1997 roku dla DJiO, z architektami Piotrem Jurkiewiczem i Michałem Owadowiczem. Laureat Nagrody Architektonicznej Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy 2021 roku w z rozwiązania zapewniające dostępność w rozbudowie zabytkowego Przytułku Św. Franciszka Salezego.
Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury.
- Skąd wzięła się Warszawa?
- W jakim stylu architektonicznym projektowano najwięcej kamienic?
- Kto dzisiaj urzęduje w odbudowanych pałacach?
- Gdzie płynęły warszawskie rzeki?
- Jaka jest geneza powstania MDM?
Odpowiedzi na te i masę innych ciekawych pytań usłyszycie w trakcie jedenastu wykładów, które w Zodiaku wygłoszą specjaliści i specjalistki od historii warszawskiej architektury i przestrzeni.
Cykl przygotował zespół kuratorski z Fundacji Centrum Architektury (Agnieszka Rasmus, Filip Dańda, Anna Wrońska) i jest przeznaczony dla osób, które nie stykają się zawodowo z tematami architektury czy historii Warszawy, ale chciałyby lepiej poznać swoje miasto.
Na wykłady zapraszamy od listopada 2024 do czerwca 2025.