W ciągu ostatnich dekad migracje stały się jednym z najważniejszych zjawisk społecznych, kształtujących świat.
Przymusowe i dobrowolne, tworzą nową postmigracyjną rzeczywistość. Jak architektura odpowiada na te potrzeby? Czy jest w stanie opowiadać historie przemieszczających się ludzi, łączyć różne tradycje, a jednocześnie zachować lokalny kontekst?
W jaki sposób zjawiska migracyjne znajdują swoje odbicie w koncepcjach architektonicznych? W jaki sposób idee i wartości odzwierciedlają się w koncepcjach i w działaniach współczesnych architektów?
Zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą:
- Agnieszka Sural
- Andrzej Leder
- Justyna Kowalik – Architekci bez granic
- Programowanie i moderacja dyskusji: Bogna Świątkowska – Fundacja Bęc Zmiana
Wystawa Dom dla kultury Nicolasa Grospierre’a:
Dom dla kultury to wystawa prezentująca kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez Nicolasa Grospierre’a w latach 2012-2015 ukazujących formalne podobieństwa między budynkami kibuców i kołchozów, wzniesionych w miejscach oddalonych od siebie o setki kilometrów. Projekt stanowi kontynuację – charakterystycznego dla autora – języka wizualnego, który skupia się zwłaszcza na dokumentacji powtarzalności form w architekturze modernizmu.
To również obraz upadłych utopii tworzonych w imię lepszego jutra. A także raport o niemocy kreowania nowych modeli wspólnoty oraz angażowania architektonicznej wyobraźni w imię postępu – dobrowolnego lub wymuszonego.
Cykl Dom dla kultury prowokuje do refleksji nie tylko nad przeszłością i często trudnym dziedzictwem modernizmu. Stawia także pytania o to jaki kształt my chcielibyśmy nadać pragnieniom i nadziejom, o to jak my chcielibyśmy – jeśli chcemy – tworzyć przestrzeń dla wspólnoty.
Manifest autora Stracone złudzenia. Manifest modernistyczny ex post.