Premiera niezwykłej publikacji Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Książka autorstwa Olka Gadomskiego powstała jako nagroda główna w Konkursie TEORIA 2023/24.
To niezwykła opowieść o domu jako procesie – twórczym, emocjonalnym, pokoleniowym. Autor z czułością i przenikliwością bada przestrzeń stworzoną przez swojego dziadka, miejsce pełne śladów pracy rąk, wynalazczej pomysłowości i rodzinnych wspomnień. Domek w Wymoju pod Olsztynem staje się punktem wyjścia do refleksji nad architekturą jako sztuką codzienności, w której każdy detal opowiada o głębokim związku człowieka z materią, miejscem i czasem.
Książka Gadomskiego wykracza poza klasyczne ramy literatury architektonicznej. To manifest prostoty, uważności i harmonii z naturą. Jest to też osobista historia o budowaniu przestrzeni, która naprawdę przynależy do ludzi ją zamieszkujących. Autor, na co dzień architekt, łączy swoją wiedzę i doświadczenie z literacką wrażliwością, tworząc tekst, który porusza zarówno profesjonalistów, jak i szeroką publiczność.
Olek Gadomski – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, od kilku lat związany z pracownią JEMS Architekci. Laureat głównej nagrody w Konkursie TEORIA z „Warsztatami pisania o architekturze” organizowanym przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Został doceniony za mistrzowskie łączenie osobistych doświadczeń z refleksją nad architekturą jako uniwersalnym językiem przestrzeni, pamięci i czasu. W swojej pracy praktycznej i teoretycznej koncentruje się na przestrzeni publicznej i jej związkach ze społecznościami. Aktywnie działa też na rzecz rozwoju warszawskiego Osiedla Jazdów i Teatru Komuna/Warszawa.
Spotkanie poprowadzi:
Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacja Bęc Zmiana. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma NOTES.NA.6.TYGODNI.
Osobista historia w globalnym kontekście.
Jury, pracujące pod przewodnictwem Ewy P. Porębskiej i w składzie Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Piotr Sarzyński, Łukasz Stępnik, Bogna Świątkowska i Marta A. Urbańska, nagrodziło Olka Gadomskiego za jego osobistą, a także uniwersalną opowieść. Książka opowiada historię niewielkiego domku, który staje się symbolem współczesnych debat o odpowiedzialności architektury – pojmowanej nie jako zamknięte dzieło, lecz jako proces twórczy.
„Wieczny poligon” ukazuje, jak architektura przenika się z życiem codziennym, naturą i tradycją rodzinną. Gadomski porusza w niej kwestie zarówno związane z minimalnym oddziaływaniem na otaczające środowisko, jak i kontynuacją rodzinnych tradycji oraz poszanowaniem przyrody jako równorzędnego uczestnika każdej budowy. „Dziadek ponoć mówił, że to my tu jesteśmy intruzami. Nie trawa, drzewa, wiewiórki czy kuny, tylko my.” – pisze autor. Oddaje głos tym, których potrzeby często pozostają niewidoczne w świecie „wielkiej architektury”.
O konkursach Fundacji:
Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, jak również podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów. Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy. Poszukują one świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy.