Kiedy dwa lata temu zakładałyśmy SAS — Szkołę Architektury Społeczności zależało nam, żeby pokazać, że uczenie projektowania powinno mieć i ma wymiar społeczny. Chciałyśmy wskazać nieoczywiste drogi, którymi mogą zawodowo podążać studentki i studenci architektury. Zaciekawić, zainspirować, potowarzyszyć w wychodzeniu ze strefy komfortu (kiedy trzeba było zamiast projektowania prowadzić miejskie spacer!).
Zwieńczeniem tej dwuletniej przygody jest Niezbędnik Szkoły Architektury Społeczności — nie-podręcznik online, który teraz oddajemy w Wasze ręce. To 8 opowieści o innym projektowaniu, o trosce, klimacie, starzeniu się, bioróżnorodności czy interdyscyplinarności. Do współpracy w tworzeniu materiału zaprosiłyśmy ludzi, którzy na co dzień poszerzają definicję tego, czym jest architektura i projektowanie. Dlatego w książce znajdziecie konkretne przykłady ze świata, polecenia najciekawszych publikacji, podcastów i filmów, a do tego słowniczek najbardziej potrzebnych definicji i nieoczywiste linie czasu. Mamy nadzieję, że się zaczytacie!
Publikacja jest już dostępna online, pobierz ją: Niezbędnik Szkoły Architektury Społeczności
Zapraszamy na premierę publikacji, ale przede wszystkim na spotkanie ze wspaniałymi gościniami i gośćmi, którzy opowiedzą o swojej drodze projektowej. W spotkaniu wezmą udział:
Kim jesteśmy?
Klimat, wspólnota, zdrowie psychiczne, bezpieczeństwo. Czy za to wszystko są odpowiedzialni architekci? Naszym zdaniem tak! Dlatego powstała Szkoła Architektury Społeczności, czyli przestrzeń, w której uczymy młodych architektów i architektki i popularyzujemy społeczne wymiary architektury. Na SAS składają się działania edukacyjne skierowane do studentów kierunków projektowych (SZKOŁA SAS), otwarte warsztaty i laboratoria (LABORATORIUM SAS) i projekty wydawnicze i animacyjne (KONKRET SAS).