Wielkimi krokami zbliża się Święto Architektury, które w tym roku jest poświęcone roli, jaką projektanci odgrywają w walce z kryzysami.
Kiedy świat pogrąża się w kryzysie, wszyscy, w tym architekci, stają przed koniecznością ustosunkowania się do zastałych problemów i wyzwań. Kryzys ma kilka połączonych wymiarów wpływających na pracę architektów i inżynierów. Są to pandemie, radykalne zmiany klimatu, konflikty zbrojne oraz migracje ludności, a także towarzyszący im brak stabilności politycznej i ekonomicznej. Dotyczą one zarówno środowiska naturalnego, jak i świata zbudowanego przez człowieka. Jak więc my – obywatele i projektanci – możemy dziś i w najbliższej przyszłości sprostać globalnym wyzwaniom?
Święto Architektury jest również finisażem wystawy Plany na przyszłość 2024. Na wystawie pokazujemy ponad 60 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych itd., z 45 pracowni architektonicznych. Dzięki Planom warszawiacy mogą zobaczyć, jak zmieni się stolica w najbliższych latach.
Harmonogram Święta Architektury:
4 sierpnia
- 14:00 – Justyna Kowalik i Anna Federowicz przedstawią działalność Architecture Sans Frontiers w Polsce i na świecie, skupiając się na odpowiedzi architektów na katastrofy naturalne i kryzys migracyjny, oraz zaprezentują wybrane projekty.
- 16:00 – Katarzyna Błaszkowska, Mariusz Lewandowski, Jarosław Szulc i Joanna Świątek wezmą udział w debacie na temat budownictwa modułowego i prefabrykacji: Czy to przyszłość polskiego budownictwa?
- 18:00 – Mateusz Adamczyk, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Monika Konrad, Bartosz Marcol, Zofia Piwowarek i Mateusz Płoszaj–Mazurek wezmą udział w debacie na temat przystosowania polskich miast do zmian klimatycznych.
- 21:00 – Kino letnie NIAiU zaprasza na film Rowery kontra samochody.
5 sierpnia
- 13:30 – Warsztaty rodzinne: Wypoczywniki – tekturowe meble do samodzielnego składania.
- 14:00 – Piotr Bujnowski, Piotr Jurkiewicz i Anna Tofiluk zaprezentują najlepsze zielone realizacje Warszawy 2019-2022 oraz wezmą udział w rozmowie.
- 16:00 – Jerzy Łątka poprowadzi dyskusję na temat „Państwo z tektury: Czy można budować tanio i ekologicznie?”
- 18:00 – Małgorzata Romanowicz, Katarzyna Sadowy, Dorota Sibińska i Anna Zawadzka–Sobieraj wezmą udział w debacie na temat recyklingu w architekturze. Opowiedzą o projektowaniu cyrkularnym, zastanawiając się jak projektować, budować i mieszkać, by nie szkodzić środowisku.
6 sierpnia
- 16:00 – Marlena Happach, Małgorzata Kuciewicz, Joanna Kusiak i Tomasz Szlendak wezmą udział w debacie: „Coś, które nadchodzi: Architektura XXI wieku. 10 lat później.”
- 18:00 – Alex Baranowski, Łukasz Drozda, Ievgeniia Gubkina i Kuba Snopek wezmą udział w debacie na temat Nowej Ukrainy.
7 sierpnia
- 12:00 – Warsztat dla architektów: Jak zaprojektować lepszą przyszłość?
- 16:.00 – Justyna Kowalik, David Karpathakis Thalén, Tiago Mota Saraiva i Zofia Piwowarek wezmą udział w debacie: Architekci wobec kryzysów na świecie.
- 18:00 – Robert Konieczny i Tomasz Malkowski zaprezentują Archiprzewodnik po Polsce.