O czym opowiada europejska architektura? Ewa P. Porębska o misji Nagrody Unii Europejskiej Mies van der Rohe Award na wybranych przykładach nagrodzonych obiektów.
Przywilejem, a może obowiązkiem krytyka czy wrażliwego praktyka architektury jest dostrzeganie trendów, zanim staną się powszechnie uznane – twierdzi Ewa P. Porębska, pierwsza polska jurorka nagrody (2013), ekspertka EU Mies van der Rohe Award od 15 lat. W trakcie wykładu przybliży zasady pracy ekspertów i jury oraz omówi wybrane polskie nominacje na tle kilku przełomowych dla architektury europejskiej obiektów nagrodzonych.
W 2022 roku mijają 34 lata od pierwszej edycji nagrody. Czy kryteria i jak oceny zmieniały się w czasie? Jaki jest cel nagrody? Czy laureaci osiągają dalsze sukcesy? To kilka tematów, które także zostaną poruszone.
Ewa P. Porębska
Architektka, krytyczka, kuratorka oraz ekspertka w dziedzinie architektury. Od 1994 roku pełni rolę redaktorki naczelnej wiodącego polskiego miesięcznika poświęconego architekturze, „Architektura-murator”. Jej doświadczenie obejmuje także rolę jurorki w prestiżowych konkursach, takich jak Europejska Nagroda Architektoniczna imienia Miesa van der Rohe w 2013 roku oraz Nagroda European Prize for Urban Public Space w latach 2016 i 2018. Ponadto, była członkinią jury na World Architecture Festival w Barcelonie w latach 2008-2010.
Jest również autorką licznych publikacji na temat architektury oraz aktywną prelegentką. Prowadziła wykłady na temat architektury między innymi w AZW w Wiedniu, na GSAPP Columbia University w Nowym Jorku, a także na Uniwersytecie w Hongkongu. W swojej karierze zainicjowała oraz współtworzyła wiele znaczących wystaw o tematyce architektonicznej. Do najważniejszych należą objazdowe wystawy „Polska. Ikony architektury” oraz „Polska. Architecture”, które zostały zrealizowane przez czasopismo „Architektura-murator” we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.