Historia i architektura pawilonu
TWÓRCY PAWILONU
- PIERWOTNY BUDYNEK
Jan Bogusławski, Bohdan Gniewiewski - NOWY BUDYNEK
Kalata Architekci: Szymon Kalata, Eliza Kalata, Mateusz Świętorzecki wraz z zespołem projektowym - PLAC
pracownia Gowin & Siuta - MOZAIKA
Magdalena Łapińska-Rozenbaum
DAWNIEJ
Zodiak to przykład warszawskiej architektury powojennego modernizmu. Został zaprojektowany przez prof. arch. Jana Bogusławskiego i arch. Bohdana Gniewiewskiego. Oddano go do użytku w 1968 roku. Stanowił część założenia Ściany Wschodniej ulicy Marszałkowskiej.
Jest to zespół dwóch pawilonów. W większym, przy ulicy Widok, mieścił się bar szybkiej obsługi. Mniejszy zajmowała kwiaciarnia oraz popularna letnia kawiarnia osłonięta lekką, żelbetową pergolą. Na taras kawiarni, ozdobiony mozaiką zaprojektowaną przez Marię Leszczyńską, prowadziła zewnętrzna klatka schodowa. Przed budynkiem znajdowała się fontanna z roślinami wodnymi.
Dziś
W Zodiaku prowadzana jest działalność kulturalna. Realizowane są tu wystawy i wydarzenia architektoniczne.
Nowy pawilon łączy w sobie najbardziej wartościowe elementy pierwotnego projektu z nowoczesną funkcjonalnością. Na dach budynku powrócił neon „Zodiak” zaprojektowany przez prof. Jana Bogusławskiego. Za jego odtworzenie odpowiadała pracownia Jacka Hanaka, który pracował przy wykonaniu oryginalnego neonu. Drugim charakterystycznym elementem w budynku jest mozaika „Kosmos”, której autorką jest Magdalena Łapińska-Rozenbaum.
Nagrody i nominacje w konkursach: