Otwarte dziś godz. 15-19
Wizyta
pl
Deklaracja dostępności
25/06 2026 18:00
DYSKUSJA
Warszawa przyszłości – projektujemy ją dziś | dyskusja

Już tytuł wystawy „Plany na przyszłość”, której towarzyszy debata, wskazuje perspektywę myślenia: zastanawiamy się nad tym, jak byśmy chcieli kształtować nasze miasto za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat.

Choć rysowanie futurystycznych scenariuszy w burzliwych czasach jest ryzykowne, immanentną cechą architektury jest przewidywanie przyszłości: miasta i budynki mają przecież służyć przyszłym pokoleniom. Jednocześnie nie sposób oprzeć się wrażeniu, że dziś zdarza się nie pamiętać o tym, jak projektowanie urbanistyczne i architektoniczne wpływa na sposób życia, że jest narzędziem naprawy świata, oddziaływania na jakość życia nie tylko tu i teraz, ale i w przyszłości.

Jakiej wizji dla Warszawy potrzebujemy? Kto projektuje miasto przyszłości, jakich używa się do tego narzędzi? Jak możemy i powinniśmy wpływać na kształt naszego miasta dla tych, którzy będą w nim żyli po nas?

 


 

Goście:

Maciej Rydz – Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a zarazem architekt oraz wspólnik w pracowni JEMS Architekci, który projektował m.in. Browary Warszawskie, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Planetę Lem w Krakowie, Młode Miasto Stocznia w Gdańsku, a także Towarową 22 w Warszawie. Ponadto od 2016 roku prowadzi zajęcia z projektowania na Politechnice Warszawskiej.

Bartosz Rozbiewski – Urbanista, p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego miasta Warszawy. Członek Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich. Absolwent kierunku gospodarka przestrzenna na Uniwersytecie Warszawskim. Współautor Studiów Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego różnych polskich gmin, kilkunastu planów miejscowych oraz innych opracowań urbanistycznych.

Magdalena Kubecka – Antropolożka, badaczka miasta, placemakerka, autorka projektów społecznych i działań na rzecz poprawy przestrzeni publicznej w miastach. Jest wiceprezeską Fundacji „Na miejscu”, która wspiera społeczności lokalne w ulepszaniu swojego otoczenia. Współzałożycielka „Jak działa miasto”, inicjatywy skupionej wokół edukacji o mieście, entuzjastka citizen science, czyli nauki obywatelskiej. Jest wykładowczynią w School of Ideas na Uniwersytecie SWPS, autorką publikacji i artykułów, współtworzyła redakcję „Magazynu Miasta”. Od kilkunastu lat szkoli i doradza jak włączać ludzi w procesy przekształcania miasta.

Krzysztof Gubański – Analityk problemów miejskich i polityk publicznych. Naczelnik wydziału analiz i pozyskiwania danych w Urzędzie m.st. Warszawy. Dr nauk społecznych (Uniwersytet Warszawski), w przeszłości visting researcher na wydziale planowania miejskiego i polityk publicznych Uniwersytetu Illinois w Chicago oraz na wydziale nauk społecznych Uniwersytetu w Amsterdamie. Członek Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Przewodnik po Warszawie.

 


 

Prowadząca:

Anna Cymer – historyczka architektury, dziennikarka, popularyzatorka wiedzy o architekturze. Autorka książek „Architektura w Polsce 1945 – 1989” oraz „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.

 


 

Informacje o dostępności wydarzenia:

Wydarzenie odbędzie się w środę 25 czerwca o godzinie 18:00. Zapraszamy wszystkich mieszkańców. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dodatkowo nie musisz się wcześniej zapisywać, więc po prostu przyjdź i weź udział w spotkaniu.

Dostępność architektoniczna:

Wydarzenie odbędzie się na parterze budynku, do którego wejdziesz z poziomu chodnika. Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie na zewnątrz. Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym budynek jest dla Ciebie w pełni dostępny. W środku jest winda, którą dojedziesz na wszystkie poziomy budynku. Na parterze blisko miejsca spotkania znajdziesz toalety, w tym łazienkę z przewijakiem dla dzieci dostosowaną do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się.

Jak dotrzeć na wydarzenie?

  • Lokalizacja: Nasz pawilon znajdziesz w samym centrum miasta pod adresem Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4 w Warszawie. Wejście do środka znajduje się bezpośrednio od strony placu przed budynkiem.
  • Komunikacja miejska: W odległości zaledwie 250 metrów od budynku są przystanki autobusowe, tramwajowe oraz stacja metra. Wszystkie te przystanki są oznaczone nazwą „Centrum”.
  • Rower: Do pawilonu dojedziesz wygodnie drogami rowerowymi, które prowadzą do ulicy Widok. Tuż przy wejściu do budynku przygotowaliśmy dla Ciebie 24 miejsca postojowe dla rowerów.
  • Samochód: Nie mamy własnego parkingu, a bezpośredni dojazd do wejścia jest niemożliwy, dlatego najbliższych wolnych miejsc szukaj przy ulicy Widok. Dodatkowo przy ulicy Chmielnej, w bliskim sąsiedztwie pawilonu, znajdziesz 2 miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Ewakuacja:

Budynek jest wyposażony w wyraźne oznaczenia kierunkowe oraz sygnały dźwiękowe, które pomogą Ci w razie ewakuacji. Na parterze znajdziesz 4 wyjścia ewakuacyjne, dzięki którym szybko opuścisz obiekt. Gdy wyjdziesz na zewnątrz, skieruj się na Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, ponieważ to właśnie tam wyznaczono miejsce zbiórki dla ewakuowanych osób.

Kontakt:

Jeśli masz pytania związane z dostępnością wydarzenia, możesz się z nami skontaktować mailowo lub telefonicznie.

 


 

Wydarzenie towarzyszy wystawie Plany na Przyszłość 2026.

 


 

Organizator: